Udowodniono - regularne podawanie probiotyków LGG u dzieci zmniejsza ryzyko infekcji!
2009-11-26

Celem badania było sprawdzenie czy podawanie probiotyków LGG może odgrywać pozytywną rolę w zapobieganiu infekcjom górnych dróg oddechowych u dzieci, które przychodzą regularnie do przychodni szpitala.
Badanie zostało przeprowadzone na 281 dzieciach w wieku 1-7 lat, które podzielono losowo na dwie grupy – grupę eksperymentalną i  grupę kontrolną. Pierwsza grupa przez 3 miesiące otrzymywała codziennie mleko wraz z bakteriami probiotycznymi LGG, grupa druga , przez ten sam czas otrzymywała placebo w postaci mleka, jednak bez probiotyków LGG. Ilość LGG jaką podawano w badaniu – 109 CFU LGG, jest dokładnie taką samą dawką jaka znajduje się w każdej tabletce Multi-tabs® Immuno KID. Rezultaty pokazały znaczące zmniejszenie ryzyka infekcji – aż o 34 % - u dzieci, którym podawano LGG w porównaniu z grupą kontrolna z placebo. Z kolei ryzyko infekcji trwającej dłużej niż 3 dni zostało zmniejszone aż o 43%. Ogólnie liczba dni nieobecności dzieci na oddziale dziennym z powodu infekcji górnych dróg oddechowych lub ich objawów, była znacznie niższa w grupie, której podawano probiotyki LGG. Natomiast dzieci, które otrzymywały placebo miały prawie 3 krotnie większą szansę na złapanie infekcji dróg  oddechowych.                                                                     

Udowodniono: podawane regularnie 109 CFU LGG 
• zmniejszyło ryzyko infekcji – aż o 34 % 
• ryzyko infekcji trwającej dłużej niż 3 dni zostało  zmniejszone aż o 43 %                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          


Znaczenie wyników dodatkowo podkreśla fakt, że badane były dzieci, które przychodziły regularnie do przychodni ze względu na kontakt z chorymi są one 2-3 krotnie bardziej narażone na infekcje niż inne dzieci.
Artykuł został opublikowany we wrześniu tego roku w specjalistycznym piśmie „Elseviere. Clinical Nutrition”  - European Society for Clinical Nutrition and Metabolism. Rezultaty tych badań odpowiadają na bardzo aktualny w sezonie jesienno-zimowym problem infekcji górnych dróg oddechowych.
Dodatkowo, jak podkreślają autorzy omawianego artykułu, liczba zachorowań u dzieci przekłada się bezpośrednio na finansowe obciążenie zarówno rodziny, jak i społeczeństwa. Takich jak dodatkowe koszty leczenia i nieobecność rodziców w pracy, co wiąże się z obniżeniem zarobków lub ich brakiem. Według statystyk rodzice, ze względu na chorobę dziecka opuszczają w ciągu roku między 5.6 a 28.8 dni w pracy.

Wyniki powyższych badań potwierdzają zasadność regularnego podawania probiotyku LGG. Firma Ferrosan rekomenduje profilaktyczne podawanie dzieciom Multi-tabs® Immuno KID na wzmocnienie organizmu dziecka. Multi-tabs® Immuno KID w jednej tabletce ma dokładnie taką samą ilość bakterii probiotycznych LGG jak ilość podawana w opisywanym powyżej badaniu. Dodatkowo preparat wzbogacony jest o niezbędną porcję witamin i minerałów. Multi-tabs® Immuno KID to jedyny na polskim rynku suplement diety nowej generacji 3 w 1 z probiotykami LGG, skierowany do dzieci. Bakterie kwasu mlekowego LGG skutecznie bronią organizm dziecka przed atakującymi szkodliwymi bakteriami i wirusami, natomiast witaminy i minerały wpływają na dobre samopoczucie i dodają energii potrzebnej do zabawy czy nauki. Dzięki systematycznemu zażywaniu Multi-tabs® Immuno KID ryzyko zachorowania dzieci na sezonowe infekcje, w tym wirusy grypy, będzie obniżone.


O Multi-tabs® Immuno KID
Jedyne w Polsce tabletki będące suplementem codziennej diety dziecka, które zawierają porcję niezbędnych witamin i minerałów, ale także ochronne bakterie probiotyczne LGG (Lactobacillus rhamnosus GG). Mają unikalną dwuwarstwową formułę (chronioną patentem), która sprawia, że po połknięciu probiotyk LGG oddziela się od witamin i minerałów i zostaje szybciej i lepiej przyswojony przez organizm. Multi-tabs® Immuno KID ma postać tabletek do ssania o smaku truskawkowo-malinowym, nie zawiera glutenu ani żadnych sztucznych barwników i środków konserwujących, więc jest dobre dla dzieci na diecie bezglutenowej. Multi-tabs® Immuno KID nie zawiera także laktozy ani cukru, a zamiast niego przyjazny zębom ksylitol. Multi-tabs® Immuno KID stymuluje mechanizmy obronne organizmu wzmacniając naturalną odporność, a dodatkowo jedna tabletka zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Immuno KID z rodziny Multi-tabs® polecane jest dla dzieci powyżej 3 roku życia.
Opakowanie Immuno KID to metalowa tubka z systemem osuszającym na pokrywce, chroniącym produkt przed wilgocią. W opakowaniu jednostkowym znajduje się 30 tabletek do ssania; cena za 1 opakowanie – ok. 33 zł. Termin przydatności do spożycia dwa lata.
Więcej informacji na stronie www.multi-tabs.pl
Bibliografia:
Lactobacillus GG in the prevention of gastrointestinal and respiratory tract
infections in children who attend day care centers: A randomized,
double-blind, placebo-controlled trial

Iva Hojsak a, Natalija Snovak b, Slaven Abdovic a, Hania Szajewska c,
Zrinjka Misak a, Sanja Kolacek a

a Referral Center for Pediatric Gastroenterology and Nutrition, Children’s Hospital Zagreb, Klaic´eva 16, Zagreb, Croatia
b Department for Otorinolaringology, General Hospital Dr. Ivo Pedisˇic´, J.J. Strossmayera 59, Sisak, Croatia
c 2nd Department of Paediatrics, The Medical University of Warsaw, Warsaw, Poland
Clinical Nutrition (2009), doi:10.1016/j.clnu.2009.09.008


O firmie Ferrosan

FERROSAN to międzynarodowy koncern farmaceutyczny z siedzibą główną w Kopenhadze, w Danii. Do najbardziej znanych marek firmy Ferrosan należą  Multi-tabs®, Zinaxin® oraz Strix®, których produkcja odbywa się w Skandynawii. Celem Firmy jest oferowanie najwyższej jakości produktów, które wpływają na poprawę zdrowia i samopoczucia u dorosłych i dzieci. Produkty FERROSAN dostępne są w ponad 70 krajach. Oddział w Polsce - Ferrosan Poland Sp. z o. o. ma w swojej ofercie produkty sprzedawane pod markami Multi-tabs®, Zinaxin®, Strix® a także Multi-tabs® Tran w kapsułkach, Wyciąg ze skrzypu polnego + drożdże + witaminy, oraz Vitabutin® i Hali-Z. Więcej informacji na stronie: www.ferrosan.com

 

ARCHIWUM

 

2008 ImageHouse. All rights reserved.